dle 9.7 8DLE
 
Інформація по новині
  • Переглядів: 3000
  • Автор: orusia voznuk
  • Дата: 19-09-2013, 14:28
19-09-2013, 14:28

Вересень — рум'янець року.

Категорія: Культура

Вересень — рум'янець року.
Вересень — рум'янець року.Вересень - “вересовий місяць”, тобто час збирання вересового меду та винограду. Назва першого місяця осені пов'язана з вересом — рослиною,досить поширеною у нашій місцевості. Цей вічнозелений кущ, що цвіте з серпня і до кінця жовтня. Вересовий мед має гіркуватий присмак. Але у французів він вважається справжнім делікатесом.
Отже, на думку філологів, назва початкового місяця осені безпосередньо пов'язана з буйним цвітінням вересу.
Сучасна назва вересня в нашому календарі закріпилася на початку минулого століття. До цього в кожному регіоні були свої, назви. У давньоруській мові цей місяць називався руєн, а по-народному — ревун. Поряд з цим вживалася і назва зарев. За твердженням мовознавців,ці назви походять від жовтого кольору (саме о цій порі починає жовтіти листя) та руєнія (ревіння) оленів і лосів, які влаштовували цієї пори шлюбні герці.
На західноукраїнських землях відомі назви маїк (від слова маятися, тобто зеленіти, ранні сходи озимини) і сівень — пора масового висівання озимого збіжжя. На північно-західному Поліссі вересень називали й бабським (бабиним) літом, а також покрійником — від свята Покрови, котре припадає на 1 жовтня старого стилю. Під цю пору земля вже покривається опалим листям. Проте переважна більшість європейських мов використовують латинську назву «септембер», що означає «сьомий». У Давньому Римі він і справді був сьомим. Адже річне літочислення починалося з березня. Прийнявши новий, так званий григоріанський календар, в якому новий рік було перенесено на січень, назву місяця залишили старою, тобто юліанською.
З приходом вересня в природі відбуваються істотні зміни. Прохолодними стають ночі, на землю опускаються густі тумани, приходять нічні заморозки.
Не випадково про нього кажуть: «Вересневий час — сім погод у нас: сіє, гріє, віє, туманіє, холодніє, гуде ще й згори йде!»
Із середини вересня відлітають у вирій птахи.Вересень — рум'янець року. Наші пращури, побачивши в небі ключ журавлів, приказували: «Із чужої сторононьки повертайтесь додомоньку!» При цьому годилося загорнути в хустину грудочку землі й тримати її до весни. Помітивши перший журавлиний ключ, що повертався з вирію, ту грудочку одразу закопували в полі чи городі. Це означало, що весна буде щедрою і буйною. 14 вересня слов’яни відзначали свято Вирію (проводи птахів до Ирію). Молилися до духів Пращурів, яким птахи донесуть звістку зі світу Яви. Вирій , Буян острів, Ирій – за стародавніми легендами, сонмище богів та померлих душ, острів у всесвіті, першоземля богів і світу. У Вирії, згідно з віруваннями, росло першодерево світу Прадуб з молодильними яблуками безсмертя на ньому. Сюди ж зліталися птахи на зиму.
Ще одне велике словянське язичницьке свято припадає на кінець місяця - Світовид Осінній - день осіннього рівнодення ,початок астрономічної осені(у цьому році припадає на 22 вересня). Осіннє Рівнодення є однією з чотирьох енергетичних точок року – (весняне й осіннє Рівнодення зимове та літнє Сонцестояння), які споконвіку відзначалися людством як свята природної сили.
Наші предки присвячували Осіннє Рівнодення Сивояру - осінньому Сонцю, або Світовиду Чотириликому, Божеству, котре, окрім всього іншого, уособлювало чотири сонячних прояви – зимове, весняне, літнє та осіннє. Сонце осіннього рівнодення в давніх слов'ян зображувалося беззбройним старцем, він мав чотири обличчя і на заході звався Святовит або Світовид.
Також це свято було пов’язане з закінченням сільськогосподарських робіт.
У цей час вже зібраний врожай , зроблені запаси на наступний рік. Засіки засипані зерном з нового врожаю.
Слов’яни відмічали це свято запалюванням вогнищ і осінніми хороводами – прощались з літом і зустрічали осінь.Вересень — рум'янець року. Веселились, пекли великі святкові пироги, щоб на слідуючий рік зібрати хороший врожай. Вересень — рум'янець року.
У давнину в цей день обновляли в печах вогонь – старий гасили, а новий запалювали. До хати приносили великі снопи. Бажали один одному, щоб і майбутній рік був таким же щедрим. Відбувалося всенічне моління у храмі Світовида. Випікався великий у зріст людини коровай. Жрець ховався за хлібом і запитутвав чи люди бачать його. Почувши відповідь, казав : “Дай, Боже, щоб і на той рік хліб родив такий високий!”
Відомий дуже цікавий обряд прадавнього слов’янського звичаю святкування Осіннього Рівнодення, який називався Святом свічки, або Весіллям свічки. Основою його було обрядове запалення вогню в домівці від освяченої свічі. Цей вогонь господарі мусили принести додому з храму і запалити ним домашню свічу, або ще більш древній посвіт-кабицю – вмістилище для дерев’яної скіпки, якою освітлювалося житло.
«Женіння свічки» відзначали з великою пишнотою як у місті так і на селі.Влаштовували цілонічні вистави при світлі свічок, а вдень виносили на ринок велику воскову свічку та людиноподібну ляльку і урочисто «вінчали» їх з усіма весільними обрядами. Цього дня молодь ворожила «на долю», що також було відголоском прадавніх звичаїв.
По селах уквітчану свічку носили по хатах, і при її світлі споживали обрядові весільні страви. Дійство тривало цілий тиждень, після чого жінки урочисто запалювало від «женильної свічки» посвіт, при світлі якого мали працювати.
В день осіннього рівнодення починається друга половина бабиного літа і, за народним повір`ям, яка погода буде цього дня, такою буде й осінь. Ще народні прикмети говорять: чим вересень сухіший і тепліший, тим кращою буде осінь, тим пізніше прийде справжня зима.


Романна Кучерява,
завідуюча відділом охорони, реставрації
та використання пам'яток "Стародавній Володимир"
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сай як незареєстрований користувач.
Ми рекомендуємо вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім’ям.
<
ОЛЯ

21 вересня 2013 17:53

Інформація по коментарю
  • Група: Посетители
  • ICQ:
  • Реєстрація: 21.09.2013
  • Статус: Користувач offline
  • Публікацій: 0
  • Коментарів: 7
Вміли наші пращури веселитися wink
Информація
Користувачі, які знаходяться у групі Гости, не можуть лишати коментарі до даної публікації.

Хмарка тегів

Архів новин

Серпень 2022 (3)
Липень 2022 (3)
Червень 2022 (2)
Травень 2022 (5)
Лютий 2022 (3)
Січень 2022 (3)
^