dle 9.7 8DLE
 
Історико-культурний заповідник "Стародавній Володимир" » Історія » 1027-ма річниця Володимира-Волинського. 27 маловідомих фактів про Володимир
Інформація по новині
  • Переглядів: 4476
  • Автор: orusia voznuk
  • Дата: 24-07-2015, 09:25
24-07-2015, 09:25

1027-ма річниця Володимира-Волинського. 27 маловідомих фактів про Володимир

Категорія: Історія

1027-ма річниця Володимира-Волинського. 27 маловідомих фактів про Володимир

Володимир-Волинський з кожним роком змінюється, та ми, проживаючи тут щоденно, майже не помічаємо цих змін. І так – століття за столітям… Час невпинно стирає будинки, парки, замки, маєтки і навіть цілі вулиці. І, ось цьоро року, місто вже відзначає свою 1027-му річницю.
Історія нашого міста славетна і легендарна. Починаючи від невеличкого племінного осередку, до західного форпосту Київської Русі, від славетної столиці Галицько-Волинської держави до зруйнованого вщент литовським князем Любартом замку Казимира, від звичайного польського повітового містечка до єврейського осередку, від воєнного окупованого міста до сучасного тихого Володимира-Волинського. Але це ж така купа літ… І хто її вже пам’ятає?
Мовчазним свідком величної звитяги, розквіту та падіння Володимира є безумовно древні вали, які зачаїли в собі дух того сивого минулого, того славетного княжого граду. Історія міста, яка нараховує тисячу років багата та різноманітна. Та є і маловідомі невивчені факти, яких, практично, не зустрінеш у книжках та туристичних буклетах. Тож до Вашої уваги 27 маловідомих фактів про Володимир:
1. Є припущення, що в ХІ ст. у Володимирі були створені мініатюри Трирського псалтиря, що зберігаються в італійському місті Чівідале –дель-Фріулі. Псалтир належав доньці польського короля Болеслава – Гертруді, жінці київського князя Ізяслава Ярославича. В мініатюрі «Св. Петро» зображено сина Гертруди і Ізяслава – Ярополка з дружиною Іриною і саму Гертруду. Даний псалтир зберігається там і по нині в Археологічному музеї міста Чівідале як молитовник Гертруди, невістки Ярослава Мудрого.
2. У східній частині міста, за окольними валами, посеред боліт, знаходився населений пункт Островок. Там були три кургани, один з яких називався «Козача Могила». Про два з них - згадує О. Цинкаловський. При розкопках були виявлені захоронення давньоруських часів з кінським кістяком, хрест-енколпіон та мідна острога.
3. Полюбляли наші володимирські князі мед. З цього видно, що у ХІІІ ст. розвивалась така галузь господарювання як бджільництво. У літописі сказано про князя Мстислава Даниловича: «Се я, князь Мстислав, син королів, онук Романів, установляю на берестян (нині Брест) вовіки: з сотні –по два лукна (лукно – приблизно 24 кг) меду».
4. Кормча книга чи Номоканон – збірник церковних і цивільних законів та правил, написана в 1268 р. боголюбивим князем Володимиром Василькович і його дружиною Ольгою Романівною.
5. Серед давніх об’єктів, що знаходились у передмісті середньовічного Володимира були мости. Існувала навіть спеціальна професія. 30 червня 1532 року Грамотою короля Сигізмуда І міщанам Володимира було надано право збору мостового податку з приїжджих.
6. За даними люстрації 1552 року у місті було 25 кравців, 25 шевців, 7 ковалів, 3 сідельники, 15 майстрів кінської збруї, 1 кушнір, 2 підстригачі, 47 корчмарів.
7. У Володимирі існувало об’єднання професійних фурманів. Наприклад, у 1569 році для вивозу попелу до Устилуга із садиби С. Гаєвського було задіяно 13 володимирських фурманів.
8. Цікавим є факт про церкви, що колись були у Володимирі і не збереглись до нинішнього часу (церкви св. Федора Стратилата, Введенська, Великомученика Прокопія, Миколая Чудотворця, Іоана Золотоустого та Іоана Хрестителя). Вперше в офіційних документах вони згадуються у 1584 році. Пов’язано це з розлученням шляхтича Василя Загоровського. Саме в цьому документі настоятелі даних церков повідомляли чи з’являться вони на королівський суд у справі розлучення чи ні.
9. Найбільш широкі юридичні права місто отримало у 1532 році. У той час старостою міста був Костянтин Острозький і польський король позбавив містян від старостинського суду, призначив згідно магдебурського права раду міста. На гербі міста починають зображувати Юрія Змієборця, що був викарбуваний на міських печатках Володимира. Дозволяється будувати ратушу.
10. У люстраціях замку 1545 і 1552 років у місті згадується кілька гребель. Одна була на річці Рилавиця. Пізніші люстрації згадують греблю на р. Смоча. Ще одна була у районі вулиці Коперника на лінії колишніх валів окольного граду. Греблі на річці Луга за єпископським замочком і на Білих Берегах згадуються у багатьох документах.
11. У 1625 році володимирський староста Адам Сангушко видав лист про забезпечення прав домініканського кляштору у Володимирі згідно давніх прав на його користь. Останні стосувалися права домініканів тримати на монастирській землі шинок і продавати різні спиртні напої.
12. 1670 р. був відкритий Володимирський колегіум. У львівській науковій бібліотеці ім. В.С. Стефаника зберігається записаний у Володимирському колегіумі латинською мовою курс філософії і природничих наук, що містить, зокрема, докладний виклад вчення Коперника.
13. У 1683 році місто постраждало від великої пожежі. Згоріли майже всі будинки, старий дерев’яний костел Іоакима та Анни, Успенський собор і обидва замки – королівський і єпископський.
14. Володимирський єпископ Йосип Баковецький під південним вівтарем Успенського собору спорудив склеп та каплицю Св. Трійці як місце поховання володимирськиї єпископів.
15. Цікаві торгові ряди були у ХVIII ст. побудовані на сучасній вулиці Шевченка. Вони зафіксовані на фотографіях кінця ХІХ-поч. ХХ ст. Це були однокамерні крамнички без вікон, лише з дверима, що завершувалися циліндричними склепіннями побудовані «стіна в стіну». Це типовий і водночас оригінальний по формі архітектури елемент містобудування.
16. У ХVIII ст. місто спеціалізувалося на продажі худоби, соленої риби. Зерно, що поступало до міста та інші товари переправляли до Устилуга – однієї з найбільших пристаней Волині. Звідти товари йшли водним щляхом в Данцінг, Берлін, Ригу.
17. Після ліквідації у 1839 році у місті греко-католицької єпархії та закриття школи отців Василіан протягом 38 років у місті не було жодної школи. Лише у 1867 році було відкрито двокласну міську школу.
18. Було кілька проектів реставрації Успенського собору. Перший - зробив архітектор Вайцлер у 1839 році. А саме: проект єпископського замочку і фасадів собору з показом варіанту реставрації куполів споруди. У його проекті реставрації максимально зберігались всі періоди побудови храму і домінував художній стиль барокко. У тому ж 1839 році волинський архітектор Михайловський запропонував свій варіант реставрації де в декорі переважав класицизм. В 1870 році буз зроблений ще один проект інженером-полковником Ертелем. Цей проект був втрачений. У 1887 році Адріан Прахов запропонував свій проект, де так само як і його попередники залишив усі поетапні нашарування споруди з яскраво вираженим греко-російським стилем. У 1893 році в Г.І. Котов розробив проект реконструкції храму в його первинному вигляді. Усі побудовані пізніше нашарування реконструкції не підлягали. І цей проект був затверджений до виконання.
19. У ХІХ ст., а саме у 1831 та 1837 роках у Володимирі були дві епідемії холери.
20. У 1860 році до магістрату входив бургомістр і 4 ратмани (радники). Діяли сиротський (установа, що завідувала опікунськими і сиротськими справами), словесний (для розбору питань торгових, ярмаркових і вексельних спорів, процес ішов в усній формі і рішення виконувалось негайно), земський (повітовий адміністративний орган) суди і квартирна комісія.
21. Наприкінці ХІХ ст. почали осушувати і засипати болото в заплавах річки Смочі.
22. Нове українське шкільництво у Володимирі починається в 1916 р. із заснування української народної школи ім. Т. Шевченка. В ній навчалось понад 300 дітей. В 1919 р. в місті було засновано «Просвіту», де читались курси історії, культури, мистецтва. Бібліотека «Просвіти» нараховувала понад 15 000 книг.
23. Згідно з переписом населення 1911 року, у Володимирі проживало 15 720 осіб, в тому числі 6800 православних, 1901 католиків, 7060 юдеїв і невелика кількість протестантів і магометян.
24. На 1931 рік з 90 933 тис. осіб населення Володимирського повіту 44 099 тис. або 48,5% не вміли ні писати ні читати. У школах навчання велося виключно польською мовою.
25. У 1934-35 рр. була побудована електростанція в районі сучасної вулиці О. Цинкаловського. Це була велика цегляна споруда, де були машинний зал, приміщення для виробничих майстерень, господарські приміщення.
26. Ринковий майдан знаходився неподалік від сучасного міського ринку і за площею був більшим. Навпроти міської ради, на розі вулиць Данила Галицького і Ковельської знаходилась швейна фабрика, яку в народі називали «Лехпром». А на місці сучасної міської ради був «козячий парк». Там випасали кіз.
27. Впродовж ХІХ – поч. ХХ ст. зберігалась старовинна центральна частина міста. Тут були як дерев’яні, так і кам’яні будинки, крамниці, заїзди, шинки. В цей час Володимир-Волинський був типовим провінційним містечком. Наприкінці ХІХ ст. його межі поширились у західному і північному напрямках. Збільшилась кількість будинків. Так, у 1907 р. нараховувалось 1551 дерев’яний і 247 мурованих будинків, діяли два млина, цегельня, вапнярня, оцтовий завод.
Древні вали городища

Древні вали городища
1027-ма річниця Володимира-Волинського. 27 маловідомих фактів про Володимир

Христос коронує князя Ярополка Ізяславича і його дружину Ірину. Ілюстрація до Трирського псалтиря
1027-ма річниця Володимира-Волинського. 27 маловідомих фактів про Володимир

Володимир. Замкові укріплення. Графічна реконструкція П. Ричкова: а-мурований замок 1360-х рр.; б -дерев'яний замок середини XVI ст.
1027-ма річниця Володимира-Волинського. 27 маловідомих фактів про Володимир

Торгові ряди по вулиці Шевченка
Василіанський колегіум

Василіанський колегіум
1027-ма річниця Володимира-Волинського. 27 маловідомих фактів про Володимир

А. Прахов, о. Д.Левицький, О. Дверницький, В. Антонович, О. Левицький, В. Юрченко (в Успенському соборі)
1027-ма річниця Володимира-Волинського. 27 маловідомих фактів про Володимир

А. Прахов. Проект відбудови Успенського собору. Західний фасад.1886-1890 рр.
1027-ма річниця Володимира-Волинського. 27 маловідомих фактів про Володимир

Проект Г. Котова
1027-ма річниця Володимира-Волинського. 27 маловідомих фактів про Володимир

Українська народна школа
1027-ма річниця Володимира-Волинського. 27 маловідомих фактів про Володимир

Ринок
1027-ма річниця Володимира-Волинського. 27 маловідомих фактів про Володимир

Вид на вулицю Соборну
1027-ма річниця Володимира-Волинського. 27 маловідомих фактів про Володимир

Панорама міста


Орися Вознюк,
науковий співробітник
ДІКЗ "Стародавній Володимир"
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сай як незареєстрований користувач.
Ми рекомендуємо вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім’ям.
Информація
Користувачі, які знаходяться у групі Гости, не можуть лишати коментарі до даної публікації.

Хмарка тегів

Архів новин

Березень 2024 (2)
Лютий 2024 (4)
Січень 2024 (3)
Грудень 2023 (3)
Листопад 2023 (4)
Жовтень 2023 (4)
^