dle 9.7 8DLE
 
Історико-культурний заповідник "Стародавній Володимир" » Історія » Де у Володимирі була церква Святого Великомученика Прокопія?
Інформація по новині
  • Переглядів: 164
  • Автор: orusia voznuk
  • Дата: 25-07-2022, 14:33
25-07-2022, 14:33

Де у Володимирі була церква Святого Великомученика Прокопія?

Категорія: Історія

Володимир – це справжня столиця сакрального мистецтва. До нашого часу збереглися унікальні церкви, що століттями зустрічали і проводжали парафіян, цілі покоління одного роду, однієї великої міської родини. На жаль, не всі храми відчиняють перед нами ворота й досі, адже у місті не залишилося жодного дерев’яного храму, який би вабив перехожого своїми золотими куполами, запрошуючи на святкове богослужіння. У різні періоди у місті Володимирі та околицях функціонували 22 храми, які не збереглися до нашого часу.
Однією з таких пам’яток є церква Святого Великомученика Прокопія. Прокопівська церква, як називали її у народі, стояла на лівому березі річки Луги, вище Білобережанських млинів, - на тому місці, де закінчувалося с. Заріччя і починалося с. Білі Береги.
Коли і ким була побудована церква - невідомо. Вперше вона згадується в актах від 3 лютого 1584 року, в якому крилошани (хористи, які співають на крилосі) Успенського обору, в числі яких числиться священик Дмитро Прокопінський, заявляють, що вони не зможуть з’явитися на королівський суд по шлюборозвідній справі дворянина Василя Загоровського.
Цей же священик Прокопіївської церкви Дмитрій, спільно з протоієреєм соборним отцем Епімахом, брав участь в капітальному виправленню Соборного Успенського храму, прийнятому в 1588р. Володимирським єпископом Феодосієм Лазовським.
Священик Дмитрій після смерті протоієрея Епімаха, став протоієреєм Володимирським і головою крилоса, так як це видно із акту від 22 січня 1593 року. Священик Дмитрій прийняв унію 1596 році і вже на початку XVII ст. не був главою соборної капітули.
Залишившись вірним православ’ю, володимирські міщани були незадоволені своїми пастирями, які щоб догодити своєму єпископу Іпатію Потію, перейшли в унію і це незадоволення вони показували на ділі. Так 20 червня 1612 року священик Дмитрій Прокопінський, в числі інших членів соборної капітули жалувався в міський суд на міщан Семена Зеленського, Сидора Сирича і Миська Пашковича, що вони озброєнні не допустили його, Прокопія, орати церковне поле і при цьому відібрали в нього «з хусткою из-за поясов золотих чирвоних осмь и монети золотихполскихь полшеста, шабку собольцем подшитую, за золотих осмь купленую».
В 1663р. згадується уніатський священик церкви Мартин Жуковецький, якому єпископ Ян-Михайло Потій видав патент на церкву Св. мученика Прокопія у Володимирі.
До кінця XVII ст. Прокопіївська церква до того змарніла, що за словами візитації Володимирських церков 1695 року світилась наскрізь і при першому вітрі може впасти.
Нині ця церква не існує.

За матеріалами книги Миколи Теодоровича "Город Владимир Волинской губернии в связи сь историей Волинской іерархіи"

Орися Вознюк, наукова співробітниця адміністрації ДІКЗ "Стародавній Володимир"
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сай як незареєстрований користувач.
Ми рекомендуємо вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім’ям.
Информація
Користувачі, які знаходяться у групі Гости, не можуть лишати коментарі до даної публікації.

Хмарка тегів

Архів новин

Серпень 2022 (3)
Липень 2022 (3)
Червень 2022 (2)
Травень 2022 (5)
Лютий 2022 (3)
Січень 2022 (3)
^