dle 9.7 8DLE
 
Історико-культурний заповідник "Стародавній Володимир" » Історія » Доходи Володимирських василіанів та створення школи
Інформація по новині
  • Переглядів: 262
  • Автор: orusia voznuk
  • Дата: 3-12-2021, 10:39
3-12-2021, 10:39

Доходи Володимирських василіанів та створення школи

Категорія: Історія

Єпископ Глинський заснував василіанський монастир у Володимирі, однак, за його часів поселення ченців ще не відбулося. На цей фонд було записано два села біля Кобрина: Кадзельниця та Котовка – сума коштів 10 000 злотих. Відомо також, що Володимирським василіанам належали села Тришин та Щирин (він же Щитин), але вони з часом вийшли з-під правління цієї громади. Та і взагалі, громада понесла великі матеріальні втрати після першого та третього поділу Речі Посполитої, що потягнуло за собою зубожіння та неможливість утримувати школи на кінець 18 століття на тому рівні, на якому вони знаходились раніше.
Однак пізніше до громади Володимирських василіанів приєднали власність інших монастирів, які колись знаходились на цій території, а саме Спаського, Онуфріївського та Михайлівського.
Невідомо коли саме виник Спаський монастир та церква, на початку 16 століття про них вже було відомо. Монастир існував до 1664 року, коли зруйнувався від старості, а церква проіснувала ще до половини 18 століття. Складається враження, що майно цього монастиря було непоганим, оскільки крім грошових коштів володів селами Янів, Підгайці та, ймовірно, Спасовщин.
Фонди Спаського монастиря призначались на утримання володимирської школи. Є відомості, що 24 червня 1766 року Янів, як власність капітули, був орендований Антонієм Млодовським за 1351 злотий на рік, згадується при цьому декан капітули Грегож Мокрицький та прокуратор Даміан Турович. Яка саме сума з цього призначалась на школу невідомо.
Михайлівський монастир вже існував у 13 столітті, коли зник – невідомо. У 16 столітті ним керували сім’я Сангушків з роду Несухоїжів і вели про нього записи. Його маєтки з часом зменшувались та були обмежені деякими територіями у місті якими пізніше і користувались василіани.
Онуфріївський монастир знаходився на лівому березі Луги, навпроти катедри, про нього є згадки у 16 столітті. Він розташовувався у гаю Святого Онуфрія і до нього належав острів Волослав. Невідомо коли саме зник цей монастир, однак його православна церква володіла землею у селі Новосілки. Тоді маєток цього монастиря назвали Онуфріївським. Знаходились там луки, які давали багато сіна (недалеко від міста на річці Луга), а також міськими територіями де знаходилось на початок 19 століття 26 будинків та приносили по 226 злотих щорічно.
В подальших роках ця позиція зникає з доходів громади і невідомо чим саме це пояснюється. І взагалі, з часом доходи з цих трьох монастирів значно зменшились.

Доходи Володимирських василіанів та створення школи

Невідомо також куди були витрачені кошти митрополита Залеського (10 000 фунтів), Єжи Красицького (10 000 злотих). Митрополит Л. Кішка також пожертвував василіанам 66 500 злотих на влаштування школи інтернату (у деяких джерелах ця сума зменшена до 6000, відсоток з яких василіани використовували на утримання шкіл).
На початку 19 століття школи мали дуже мало коштів та, як результат, почали занепадати. Отож, Т. Чацкі поспішив їм на допомогу (хоча релігійні школи не займали багато місця в його житті) та постарався покращити їх умови, приєднавши у 1806 році фонди Зимнівського та Низкиничівського монастирів до василіанського штабу у Володимирі.
Колись Зимно та Низкиничі славились своїми стародавніми та добре забезпеченими монастирями, однак на початку 19 століття доходи їх стали дуже незначними.
Володимирські василіани мали давні привілеї на школи та навчання. Однак, з часом через ворожі напади та неодноразові пожежі катедри та колегіуму, втратили їх. Тому, 3 серпня 1746 року ті привілеї були поновлені.
Василіани не мали власної системи та методів шкільної освіти, та притримувались скоріше єзуїтської системи. Лукашевич теж про це розповідає, що василіанські школи були об лаштовані, як єзуїтські з деякими видозмінами для більшої придатності для членів василіанського збору. А тому, список предметів мав бути таким самим: інфіма, граматика, риторика, поетика та філософія, та, якщо предмети були такими ж, то і методика їх викладання співпадала. Так було і у Володимирі, де на початку навчали лише ченців та духовенство, а пізніше – конкретного часу, на жаль, назвати не можемо - з’явилась школа для світської молоді. На жаль, ми не маємо більше подробиць про цю школу та методі її викладання.
Навчання у школах відбувалось спокійно та без втручання, аж до другої половини 18 століття, коли розпочались конфлікти з єзуїтами з цього приводу. Єзуїти теж хотіли викладати, однак василіани, прикриваючись своїми привілеями стверджували, що лише вони мають право навчати у Володимирі.
З цього приводу, декілька слів про єзуїтський штаб у тому місці, яке потім отримали василіани. Початок цього фонду заклала Ядвіга з Сачкова Загоровська, дружина Стефана, каштеляна Володимирського, 23 лютого 1718 року записавши на цю ціль свої маєтки у Марковичі та Губині, 60 000 злотих на Володимир, Квіленщині 2000 злотих та на синагогу у Луцьку 10 000 злотих. З цих коштів повинні були побудуватись будинки не лише у Володимирі, але й місії у Криму, Україні, Волості і т.д. З того часу двоє єзуїтів постійно мешкали у Володимирі, у вільний від місії час постійно проповідуючи та сповідаючи у парафіяльній церкві, побудованій Казимиром Великим, де у 14 столітті була латинська катедра. Пізніше були інші записи: 16 січня 1749 року Стефан Чацкі подарував Володимирській місії 22 796 злотих, а Ігнатій Садовський, староста слонівський, дав 70 000 злотих у 1761 році. Після цього єзуїти могли розпочати будівництво костелу та власного будинку. Святиню остаточно закінчили у 1766 році, освячена вона була у 1770 році Феліксом Турським, Луцьким єпископом. Таким чином, 1763 року місія, коли будинок було закінчено, перетворилась у резиденцію та існувала там аж до придушення єзуїтів.

Доходи Володимирських василіанів та створення школи


Не знаємо всіх єзуїтів, котрі мешкали та діяли у Володимирі. З каталогів декількох років маємо відомості лише про деяких із них. Так у 1722 році керівником місії у Володимирі та Марковичах був о. Домінік Вегленський; о. Людвіг Зеленєвський – місіонером Володимирським, а о. Бернард Домашевький – Марковицьким. Крім того там мешкало двоє братів, дана місія підпорядковувалась Луцькому колегіуму. Трьома роками пізніше о. Францішек Камінський у Володимирі, о Ян Богатко – казначеєм, були також два місіонери у Марковичах: о. Павло Золчинський та о. Симон Бучинський. Після цього маємо велику перерву у даних. У 1742 році керував о. Златоуст Гавронський, якого на цій посаді зустрічаємо ще у 1745 році.
У 1754 та 1755 роках наглядачем та префектом був Йозеф Цежковський, місіонерами у Володимирі о Себастьян Зелічовський та о. Темаш Гродзицький, о. Вавринець Кобилянський у м. Ковель, а о. Вавринєш Філічовський у Марковичах.
У 1755 році той самий о. Йозеф Цежковський з трьома місіонерами. Наступного року так само.
У 1757-1760 роках о. Карол Боржецький керував цими трьома місіями (у Володимирі, Ковелі та Марковичах), у Володимирі знаходились троє священників, які служили у парафіяльному костелі.
У 1761 році настоятелем був о. Ян Добрачинський, а у наступному о. Михаїл Радзиміновський, а також о. Бернард Буковський викладав філософію у школі.
У 1764 році вже була резиденція, а настоятелем був о. Антоній Малецький.
Між 1765-1770 роками знову настоятелем о. Ян Добрачинський. З 1771 року о. Францішек Гуровський, що народився 23 квітня 1716 року, вступив до монастиря 15 липня 1732 року. Той самий о. Гуровський був настоятелем до кінця.
У 1773 році згадується о. Грегорж Аракієлович, місіонер “per Volnyniam”, о.Мартин Боржечький, о. Мацей Гумінський. О. Яцек Рожняковський, о.Михаїл Радзиминовський місіонерами “ad aulam”.
Єзуїти мали юридику у місті, якою керував Ф. Ледоховський, чернігівський воєвода, щороку сплачуючи освітню комісію у розмірі 150 злотих.

За матеріалами книги "Василіани у Володимирі та Тригорах"

Анастасія Бабенко, наукова співробітниця сектору охорони, використання та
реставрації пам'яток Адм. ДІКЗ "Стародавній Володимир"
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сай як незареєстрований користувач.
Ми рекомендуємо вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім’ям.
Информація
Користувачі, які знаходяться у групі Гости, не можуть лишати коментарі до даної публікації.

Хмарка тегів

Архів новин

Серпень 2022 (3)
Липень 2022 (3)
Червень 2022 (2)
Травень 2022 (5)
Лютий 2022 (3)
Січень 2022 (3)
^