dle 9.7 8DLE
 
Інформація по новині
  • Переглядів: 2208
  • Автор: orusia voznuk
  • Дата: 24-04-2014, 15:28
24-04-2014, 15:28

Князі Ружинські – козацькі ватажки

Категорія: Публікації

Князі Ружинські – козацькі ватажкиРужинські – одна з гілок литовських князів Гедиміновичів. Вперше в документах князі Ружинські згадуються у 1545 році в описі Володимирського замку де називаються Роговицькими. Князі Роговицько-Ружинські були власниками були власниками маєтків Ружино, Роговичі, Твориничі. Родовим гніздом князів було село Ружин Володимирського повіту. Генеалогічними дослідженнями даного роду найповніше займався польський дослідник Юзеф Вольф. Найбільш яскраво Ружинські заявили про себе у XVI столітті – у часи формування козацтва.
Ружинські мали свій родовий герб. На ньому зображувався щит лазурного кольору зі стовбуром посередині, зверху і знизу стовбура чотири золоті хрести, котрі розходяться в різні боки. Над щитом розміщувались корона, а над нею князівська митра.
Олександр Цинкаловський у своїй праці «Стара Волинь і Волинське Полісся» писав: «Село Ружин було родовим селом князів Ружинських, яких тут перший раз згадано в 1503 році. З цього княжого роду походили козацький гетьман Євстафій Ружинський і багато політичних діячів і членів братств на Україні…»
З роду Ружинських походять видатні козацькі гетьмани, серед них і Євстафій Ружинський. Ще зовсім молодим юнаком він навчався та служив у Франції, багато подорожував країнами Європи. Після повернення в Україну вивчав організацію військової справи і дійшов висновку, що вона є безглуздою. Саме згідно пропозиції Ружинського польський король Сигізмуд І поділив Україну на 20 військово-адміністративних округів. Євстафій відзначився численними перемогами над татарами і зазнав слави серед української і польської шляхти.
Богдан РужинськийПольський історик, хроніст Бартош Папроцький у своєму творі «Паноша або прославлення панів і панят руських» із захопленням згадує гетьмана Богдана Ружинського, називаючи його «мужом серця великого», що «терплячи голод і нужду, стоїть він мов могутній лев, піднісши правицю, і жадає лише кривавої бесіди з невірними…»
Про те, що Богдан був жорстоким і сильним, свідчить те, що під час татарської навали на Волинь, ймовірно, в тому самому Ружині зарубали його матір, а його кохану дружину Катерину взяли в полон. Доганяючи татар, козаки показали всю свою мужність і відвагу. Бій був неймовірно жорстоким, козаки перебили татар. Лише частина орди зуміла втекти. Ось як це відображено в одній із народних пісень, присвячених славному козаку Богданку:
Ой, Богдане, запорозький гетьмане,
Та чому ти ходиш в чонім оксамиті?
Гей були ж у мене гості,
Гості бусурмани,
Одну нічку ночували,
Стару неньку зарубали,
А миленьку собі взяли.
Гетьман Богдан зумів за короткий час захопити кілька приміських міст і Кафу – головний невольницький ринок. Сотні полонених було звільнено. Сівши на козацькі чайки кілька тисяч козаків попливли з Дніпра у Чорне море. Козаки взяли фортецю Трапезунд, Синоп та вирушили на Стамбул та взяти столицю не вистачило сил. З великою славою та перемогою повернувся Богдан Ружинський на Батьківщину. Польська королівська влада надіслала йому всі клейноди – булаву, бунчук та знамено.
У 1573 році Богдан Ружинський хотів знищити турецьку фортецю Іслам-Кермен (нині м. Каховка Херсонської області), яка була побудована для перекриття козаками шляху з гирла Дніпра в Чорне море. Гетьман повів своїх козаків на штурм і вони здобули могутню фортецю і як засвідчують хроністи вщент її зруйнували. Коли висаджували в повітря частину фортечної стіни. Та вибух стався передчасно. Така помилка коштувала життя гетьманові. Фортецю козаки взяли але поверталися додому із великим горем. Вони втратили свою надію, мудрого та талановитого гетьмана, на якого покладали надію на створення української держави.
Родина Ружинських прославилася славними козацькими діячами. Князі Євстафій, Микола, Михайло, Богдан та Кирик уславили свій рід бойовою звитягою, очолюючи козацькі загони та королівські роти. Хоч і Ружинські мали маєтки і на Житомирщині і на Київщині та родовим гніздом їхнього роду був саме Ружин, що на Волині.

Орися Вознюк,
науковий співробітник ДІКЗ "Стародавній Володимир"
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сай як незареєстрований користувач.
Ми рекомендуємо вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім’ям.
Информація
Користувачі, які знаходяться у групі Гости, не можуть лишати коментарі до даної публікації.

Хмарка тегів

Архів новин

Квітень 2021 (2)
Березень 2021 (3)
Лютий 2021 (3)
Січень 2021 (6)
Грудень 2020 (2)
Листопад 2020 (3)
^