Головна > --- > Як наші предки святкували Благовіщення

Як наші предки святкували Благовіщення


6-04-2015, 10:52. Разместил: orusia voznuk
Як наші предки святкували БлаговіщенняБлагові́щення Пресвято́ї Богоро́диці — християнське свято, що відзначає подію, коли архангел Гавриїл провістив Діві Марії, що вона непорочно зачне від Святого Духа і народить Сина Божого — Ісуса Христа. Християни східного обряду відзначають Благовіщення 7 квітня (за юліанськиим календарем), а західного — 25 березня (григоріанський календар).
З поширенням християнства на Україні Благовіщення стало одним із 12-ти основних церковних свят, але його святкували ще далеко до християнства наші предки слов’яни. Саме від слов’ян нам залишилися багато повір’їв і оповідок про це свято. Вони акумулювалися в християнські вірування і тепер чудово співіснують.
На Благовіщення наші предки святкували пробудження Весни. Вірили, що богиня Весни пробуджує Блискавицю – жіночу пару Перуна і своїм громом благовістить Землю про весняні зародки Життя. У народі побутувало вірування, що на Благовіщення відкривалося небо і в той час можна було випросити собі у Бога славу, багатство і щастя. На Благовіщення навіть пташка гнізда не в’є, бо настільки це велике свято, тому і люди цього дня не повинні працювати. Якщо пташка все ж таки насмілиться вити гніздо, то Бог відніме їй крила і вона не зможе літати, а лише бігатиме по землі. За легендою саме зозуля є тою покараною пташкою, за те, що на Благовіщення вила гніздо. Тому й досі зозуля не має свого гнізда, а яйця підкладає у чужі гнізда. Наші предки вірили, що вона стала віщою пташкою і своє покарання несе досі. Її здібності віщування пов’язували з потойбічним світом (адже тільки мерці "все знають"). Як наші предки святкували БлаговіщенняЗозуля відмірює людям життя: почувши в лісі навесні перше зозулине кування, люди запитують у неї, скільки років їм залишилося жити:
Зозуля рябенька,
Пташино маленька,
Закуй мені по звичаю,
Доки жити в світі маю.
Птахів, як провісників весни дуже поважали. Колись давно навіть спеціально купували птахів і випускали їх на Благовіщення. Бо випущена в цей день на волю пташка приносила добро і удачу на весь рік. Не можна цього дня підкладати яйця під курку, бо будуть усі бовтунами. А ще на Благовіщення вважали, що весна остаточно поборола зиму. Наші предки лише після Благовіщення починали польові роботи. Раніше, турбувати землю, вважалося великим гріхом. Бо лише на Благовіщення Бог благословляє землю на новий врощай. А ще саме на це свято Бог відкриває землю і з неї вилазять плазуни: змії та гадюки. На це свято починали водити хороводи. Першим – був дівочий хоровод-гаївка «Кривенький танець». Тут і назва не випадкова. Ще за часів монголо-татарської навали, батьки навчали своїх дітей бути обережними і вміти заплутувати сліди, щоб по слідах вороги не прийшли в село. Дівчата, взявшись за руки, ходили по колу, а потім, дівчинка, яка була головною, розривала коло і вела хоровод по кривій:
А ми кривого танцю йдем, танцю йдем,
А ми йому кінця не знайдем, не знайдем,
А вода по каменю, А вода по білому,
Стиха йде стиха йде. Ішли дівчата через двір, через двір.
На них хусточки як мак цвів, як мак цвів.
Стали хусточки маяти, Стала діброва палати.
Стали дівчата гасити, Решетом воду носити.
Скільки в решеті водиці, Стільки в дівчатках правдиці.
Багато магії в цей день присвячується рослинам. Ось, наприклад, якщо в цей день у полі ви знайдете ряст, то його потрібно потоптати. Це означало, що таким чином ви продовжили собі життя; топчеш ряст – житимеш, не потопчеш – помреш.Як наші предки святкували Благовіщення Якщо дівчина на Благовіщення знайде квітку первоцвіту – вийде в цьому році заміж. А якщо знайде пролісок, то повинна обережно його зірвати і принести додому. Пролісок дарує щастя всій родині, а дівчині красу. А щоб сила квітки подіяла, дівчата клали її у холодну воду, а потім тією водою вмивалися. Християни традиційно починають свято з церковної служби. До церкви одягтися треба було гарно, у вишиті сорочки. Обов’язково повинен був бути присутній блакитний колір – Богородичний. У церкві освячують проскури. Вважається, що вона має цілющі властивості, зокрема може допомогти хворому. Якщо благовіщенську проскуру закопати в землю на городі, то це забезпечить добрий урожай, і не дощ, і ні град не страшні. Навіть відьми та ворожбити в цей день боялися пакостити іншим людям. А також, зіпсовані, заздрісні люди, завжди в цей день крали, хоч яку-небуть дрібничку, щоб користуватися успіхом у своєму «нелегкому» ремеслі. Якщо злодія не зловлять в цей день, то не попадеться він і цілий рік. Не можна було в цей день лихословити, бо за таким чоловіком ходить нечистий і сіє лободу і чортополох.

Орися Вознюк,
науковий співробітник
ДІКЗ "Стародавній Володимир"

Повернутися назад