Головна > Новини > 25 років Незалежності. Україна в фактах та рекордах

25 років Незалежності. Україна в фактах та рекордах


23-08-2016, 14:06. Разместил: orusia voznuk
1. Автор першої в світі Конституції – український політичний і громадський діяч Пилип Орлик. 5 квітня 1710 р. його обрали гетьманом Запорізького війська. У цей же день Пилип Орлик оголосив «Конституцію прав і свобод війська Запорізького». У США Конституцію прийняли в 1787 р., у Франції та Польщі — тільки в 1791 р.

25 років Незалежності. Україна в фактах та рекордах

2. Україна займає І місце за площею серед країн Європи – 603,7 тис км2.

3. Першим вищим навчальним закладом в Україні була Острозька колегія, що була заснована у м. Острог князем Костянтином Острозьким у 1576 р. Тоді це були єдині вищі навчальні заклади у східнослов’янському світі.

4. Олешківські піски - одна з найбільших пустель Європи знаходиться саме в Україні.
Олешківські піски складаються із безмежних барханів (тутешні мешканці називають їх «кучугурами») висотою близько 5 м з негустою рослинністю. Знаходяться ці піски у Цюрупінському районі (стара назва Цюрупінська – Олешки), за 30 км на схід від м. Херсон.
25 років Незалежності. Україна в фактах та рекордах


5. Випереджаючи країни Європи за обсягами виробництва меду в кілька разів, Україна є одночасно першою в світі з виробництва меду на душу населення (1,5 кг).

6.Найбільшою низовиною є Українське Полісся, що займає крайню північно-західну та північну території України і є складовою частиною великої Поліської низовини, яка на півночі поєднується з Білоруським Поліссям. На Заході Українське Полісся складається з найбільш заболоченої його частини – Волинського та Рівненського Полісся. Висоти даного регіону не перевищують 150-200 м.

7.Найбільшим островом, що належить Україні, є Джарилгач – острів у Каркінітській затоці Чорного моря. Довжина його близько 40 км. Він складений із піщаних порід; входить до складу Херсонської області.

8. Найдовша печера в Україні – Оптимістична, що знаходиться в гіпсах Поділля (Тернопільська область). В ній розвідано і закартографовано 175 км ходів на глибині 20 м.
25 років Незалежності. Україна в фактах та рекордах


9. Український духовий інструмент трембіта — найдовший духовий музичний інструмент у світі.
25 років Незалежності. Україна в фактах та рекордах


10. Найстарішим навчальним закладом Східної Європи вважається Києво-Могилянська академія (1615 р.).

11. Станція метро «Арсенальна» у Києві — найглибша у світі. Вона проходить під землею на глибині 105 м. Станцію біля будівлі парламенту побудували в 1960 р., однією з перших.

12. Одна з найвідоміших у світі різдвяних пісень — це «Щедрик», народна пісня, записана українським композитором Миколою Леонтовичем. Світ знає її як Carol of the Bells або Ring Christmas Bells.

13. Конструкторське бюро Антонова, розробило літак із найбільшою у світі вантажопідйомністю. Розмах одного крила у найбільшого літака у світі Ан-225 Мрія – приголомшливі 88 метрів.
25 років Незалежності. Україна в фактах та рекордах


14. Читаючи Кобзар українці встановили рекорд: 2014-го року студенти та викладачі Острозького Академії 19 діб безперервно читали твори Шевченка. Загалом 456 годин, тож випередили досягнення мексиканців одразу на 59 годин.

15. Український художник-графік Ігор Степанов створив мініатюрну Конституцію України. Її розмір – 2 на 3 сантиметри! Цей примірник налічує 160 сторінок, а щоб прочитати написане, потрібно прихопити із собою лупу. До речі, інший український умілець змайстрував «Кобзар»-невидимку. Сторінки міні-книги зшиті павутинкою, а перегортають їх волоском. Побачити це диво можна тільки під мікроскопом у Київському музеї мініатюр.

16. Найбільшим озером в Україні є Ялпуг (Ялпух) у заплаві Дунаю, в Одеській області. Довжина його 39 км, ширина до 5 км, пересічна глибина 2 м, а площа 149 кв. км. Живиться озеро переважно за рахунок паводкових вод Дунаю та річок Ялпуг і Карасулак.

17. Найглибшим озером в Україні є Світязь. Це одне з Шацьких озер на Волині. Довжина його 9,3 км, ширина – 8,0 км, площа – 24,2 кв. км, а максимальна глибина – 58,4 м.
25 років Незалежності. Україна в фактах та рекордах


18. Український «Південмаш» (м. Дніпропетровськ) виробляє найбільш екологічні ракетоносії у світі. За їх допомогою у космос відправляють комерційні вантажі у рамках міжнародного проекту «Морський старт».

19.Україна пишається своєю неповторною традицією – петриківським розписом, який визнаний культурним надбанням ЮНЕСКО.
25 років Незалежності. Україна в фактах та рекордах


20. Найбільший водоспад в Україні – Учансу. Вода падає майже прямовисно з виступу Головного пасма Кримських гір з висоти 98,5 м, навесні стік значно збільшується, а влітку водоспад майже пересихає. Навколо Учансу – заповідний ліс з кримської сосни, вічнозелених чагарників.

21. Найбільше в Україні проживає представників української національності – 78%.

22. Королева українських книг - Острозька Біблія - датована 1581 роком. Це перше повне друковане видання всіх книг Святого Письма церковнослов'янською мовою. Опублікував книгу Іван Федоров. Таких першодруків залишилося близько трьохсот у світі.
Одним із символів української нації є й Пересопницьке Євангеліє - визначна рукописна пам'ятка староукраїнської мови та мистецтва XVI століття. Один із перших українських перекладів канонічного тексту Четвероєвангелія. На цій книзі присягу приймає президент України.

23. Вишиванка є не просто елементом українського традиційного одягу, але й повноцінним символом незалежності і багатства культурної спадщини.
25 років Незалежності. Україна в фактах та рекордах


24. Тризуб - один з найдавніших символів нашої землі. Тризуб зображували на монетах великого князя Володимира Святославовича, а потім Ярослава Мудрого та Володимира Мономаха.

25. Національною стравою України є борщ.
25 років Незалежності. Україна в фактах та рекордах


Орися Вознюк

Повернутися назад