Головна > Історія > Мстислав Данилович – четвертий син короля Данила

Мстислав Данилович – четвертий син короля Данила


14-09-2017, 11:17. Разместил: orusia voznuk

Мстислав Данилович – був четвертим сином короля Данила Галицького. Точна дата його народження невідома, так само як і дата смерті. Опис його життєдіяльності в Галицько-Волинському літописі чітко дає зрозуміти далекоглядність князя, як політика. Молодий князь неодноразово брав участь у походах проти ятвягів та литовців.
Мстислав володів Луцьком і Дубном. У 1287 році його двоюрідний бездітний брат Володимир Василькович вирішив передати свої землі Мстиславу: «Брате, мій, Мстиславе! Цілуй мені хреста на тім, що ти по моїм животті не одбереш від княгині моєї нічого, що я ємсь їй дав, і од сеї дитини, од Ізяслави – таки, не оддаси ти її неволею ні за кого ж, а куди буде княгині моїй вигодно, то туди її оддати».
Князь Мстислав сів на столі свого брата Володимира Васильковича на самий Великдень. Це було 10 квітня 1289 року. У літописі досить величаво описано цей момент: «І став княжити після брата свого, правдолюбством світячись до всіх братів своїх, і до бояр, і до простих людей. І була радість тоді людям: се воскресіння Господнє і се княже возсідання».
Літописець, характеризуючи володіння Мстислава, писав так: «Він держав мир із навколишніми землями: і з німцями, литвою. Землю свою держав величною аж по татар, а сюди – по ляхи і Литву».
Окрім державотворчих процесів князь Мстислав будував храми. «1289 року вложив Бог Мстиславу князю у серце його добру милість: спорудив він гробницю кам’яну над гробом баби своєї (Анни, жони) Романової, у монастирі коло церкви Святого […], і освятив її на честь праведників Іоакима та Анни, і службу в ній одправив». Пошуками фундаментів церкви Іоакима та Анни займалися науковці. Зокрема пошуками займалася М.В. Малевська у 1975, 1976 і 1982 роках. Залишки храму досі не виявлено, хоча окремі елементи, що могли йому належати (залізний хрест, цегла, керамічні полив’яні плитки до підлоги, свинець від покрівлі, шматок дзвона), знаходили під час земляних робіт та досліджень. Але пошук не увінчався успіхом. У 1975 р. у розкопі в південно-західному кутку дитинця, там, де церква позначена на плані О. Цинкаловського, був знайдений прошарок битої цегли. У 1982 році у шурфах, закладених Малевською, виявлені уламки брускової цегли-пальчатки. На жаль, константувати, що ці знахідки мають відношення до церкви Іоакима та Анни з впевненістю не можна.
З хронік Галицько-Волинського літопису, чітко зрозуміло, що князь Мстислав Данилович постає перед нами як воїн, дипломат. Про особисте життя князя та опис самого князя не знаходимо жодних відомостей. Відомо, що в нього був син Данило Мстиславович. Дружиною, ймовірно, була дочка половецького хана Тейгака. Ім’я – невідоме.
На жаль літописна розповідь про князя Мстислава різко обривається. Подальша його доля невідома.

Орися Вознюк - науковий співробітник адміністрації ДІКЗ "Стародавній Володимир"

Повернутися назад