dle 9.7 8DLE
 
Історико-культурний заповідник "Стародавній Володимир" » Культура » Володимирчани у вишиванках. Цікаві факти про традиційний український одяг
Інформація по новині
  • Переглядів: 196
  • Автор: orusia voznuk
  • Дата: 21-05-2020, 11:24
21-05-2020, 11:24

Володимирчани у вишиванках. Цікаві факти про традиційний український одяг

Категорія: Культура

Українська вишиванка має надзвичайно давнє походження. Численні дослідження свідчать, що вишите вбрання створювали ще до VI ст. Проте, зразки української вишивки з тих часів, на жаль, не збереглися. Є досить багато цікавих фактів, які вказують на те, що вишиванка - це не тільки одяг, а справжній оберіг, який використовувався спочатку для певних ритуально-обрядових дійств.
1. Перші вишивки на території нашої держави мали більше релігійний зміст і оберігали їх власників від зла. Саме тому сорочки оздоблювали візерунками на рукавах, комірах, подолі та всюди, де тіло було відкритим. Існували особливі вишиванки для релігійних ритуалів та святкових подій. А діткам при народженні дарували вишиту сорочу, аби та оберігала їх від злих духів.
2.Першу сорочку новонародженому малюкові неодмінно шили з ношених батьківських речей. Люди вірили, що в цьому одязі зберігається батьківська енергія, яка захистить дитину від пристріту і хвороб. Причому, дівчаткам робили сорочку з сорочки матері, а хлопчикам - з батьківських. Перші візерунки-оберіги були особливими: для дівчинки вишивали сорочку чорним візерунком, символом родючості, який, в майбутньому повинен захистити від безпліддя. На хлопчика надівали сорочку, вишиту синім і зеленим, захищаючи від природних стихій і травм.
3. Було принципово важливим, щоб на зворотному боці вишитої сорочки не було вузликів. Вважалося, що ці вузлики можуть стати причинами помилок і нещасть в житті людини, яка носитиме вишиванку.
4. Кожен регіон України має свою особливу вишиванку, яка відрізняється від інших технікою та орнаментом. Кожна область може повихвалятись унікальними вишитими сорочками, притаманними тільки їй.
5. Одним з найоригінальніших видів вишиванок вважають борщівську. Її особливість полягає в тому, що вона рясно розшита чорними нитками. Як свідчать місцеві легенди, то колись турки і татари знищили практично всіх місцевих чоловіків, тому жінки впродовж кількох поколінь вдягали саме такі сорочки. А у боршівському храмі знаходиться унікальна ікона, на якій зображена Марія, одягнута саме у таку вишиванку.
6. Особливе значення вишиванка має й в коханні. Чумаки довіряли прання своєї сорочки тільки одній єдиній дівчині. Іншим - до такого сакрального ритуалу було зась. Так чумак підтверджував вірність своїй коханій.
Сорочка (особливо чоловіча) є символом вірності. У давнину говорилося: "Якою білою є сорочка на тілі, таким щоб і чоловік до жінки був". Кожна дівчина повинна була вишити сорочку своєму майбутньому чоловікові. І не просто так, а для того, щоб знати — вірний він їй чи ні. Вишиваючи сорочку, дівчата нашіптували старовинне заклинання. Вважалося, якщо сорочка втратить свою білизну після чергового прання, отже, як кажуть в народі: "скочив чоловік у гречку".
7. Вишивка хрестиком є найпопулярнішим швом, який використовують не лише у вишиванках, але й у інших вишитих виробах. Найчастіше хрестиком виконували елементи рослинного та геометричного характеру.
8. Першим, хто поєднав українську вишиванку із буденним одягом став Іван Франко. Саме він стильно скомбінував вишиту сорочку із піджаком. В такому вигляді його можна побачити на 20-гривневій купюрі.
9.Кольори візерунків здавна несуть певний таємний сенс:
Білий колір — служив захистом від злих сил. Таку вишиванку вибирали молоді дівчата для підкреслення своєї природної краси.
Чорний колір — колір печалі і скорботи. Але спочатку цей колір символіфував родючість.
Червоний колір — цей колір несе удачу і захист.
Жовтий колір — багатство і благополуччя, символізує сонце, як енергію для всього живого.
Зелений колір — колір народження і зростання.
Синій колір - символ неба і води, (визволення від недуг та душевного спокою). Вишивка синіми нитками найчастіше присутня на чоловічих вишиванках, а також на дитячих, адже саме чоловіки (які часто потрапляли в небезпечні ситуації) і діти наші пращури намагалися захищати від хвороб і небезпек.
10. Надзвичайно тонка вишивка "білим на білому" була поширена серед європейської знаті і української шляхти, яка носила вишиту таким чином нижню білизну і натільні сорочки.
11. Найбільша кількість людей у вишиванках, яка зібралась в одному місці, була зареєстрована у 2011 році у місті Рівне. У День Незалежності на центральний майдан міста прийшло 6570 людей у вишиванках. Цю цифру зафіксовано у Книзі рекордів України.

Тож вишиванка дійсно є генетичним кодом нашої нації. Пропонуємо переглянути, які вишиванки носили володимирчани у минулому столітті. Більшість світлин довоєнного періоду.
Володимирчани у вишиванках. Цікаві факти про традиційний український одяг
Моя бабуся - Дердюк Віра Григорівна (с. Дігтів)
Володимирчани у вишиванках. Цікаві факти про традиційний український одяг
Дівчата з села Дігтів (з особистого альбому Вознюк Орися)
Володимирчани у вишиванках. Цікаві факти про традиційний український одяг
Володимирчанка Грабарчук (Цинкаловська) Олена Миколаївна - сестра відомого історика, краєзнавця і дослідника Волині Олександра Цинкаловського
Володимирчани у вишиванках. Цікаві факти про традиційний український одяг

Фото з особистого альбому Сиротюк Ганни Антонівни
Володимирчани у вишиванках. Цікаві факти про традиційний український одяг

Володимирчани у вишиванках. Цікаві факти про традиційний український одяг

Фото з особистого альбому Трофимчук Галини Петрівни
Володимирчани у вишиванках. Цікаві факти про традиційний український одяг

Лідія Панасюк та її подруга Ольга (фото з особистого альбому Дядіо Алли Феодосіївни)
Володимирчани у вишиванках. Цікаві факти про традиційний український одяг

Володимирчанка Галина Коханська (зв'язкова УПА) з сестрами

Орися Вознюк, наукова співробітниця адм. ДІКЗ "Стародавній Володимир"
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сай як незареєстрований користувач.
Ми рекомендуємо вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім’ям.
Информація
Користувачі, які знаходяться у групі Гости, не можуть лишати коментарі до даної публікації.

Хмарка тегів

Архів новин

Травень 2020 (3)
Березень 2020 (1)
Лютий 2020 (5)
Січень 2020 (4)
Грудень 2019 (6)
Листопад 2019 (3)
^