dle 9.7 8DLE
 
Історико-культурний заповідник "Стародавній Володимир" » Культура » «Свята Покрівонько, покрий мені голівоньку»
Інформація по новині
  • Переглядів: 3269
  • Автор: orusia voznuk
  • Дата: 14-10-2013, 15:48
14-10-2013, 15:48

«Свята Покрівонько, покрий мені голівоньку»

Категорія: Культура

14 жовтня – свято Покро́ви Пресвято́ї Богоро́диці.
«Свята Покрівонько, покрий мені голівоньку»На Покрову у давнину розпочинався весільний сезон. Цього дня до церкви поспішали вдови, самотні жінки і дівчата, яким хотілося вийти заміж. Вони молилися про те, щоб стати під покров Богородиці. До Покрови завершувався період сватань і приготування до весіль, який починався після Першої Пречистої. Дівки, яким набридло дівувати, в свято Покрови потайки просять: «Свята мати, Покровонько, накрий мою головоньку, хоч ганчіркою, аби не зостатися дівкою». А на Поділлі дівчата казали: «Свята мати, Покровонько, завинь мою головоньку, чи в шматку чи в онучу - най ся дівкою не мучу!» Покрова накриває траву листям, землю снігом, воду льодом, а дівчат — шлюбним вінцем.Це була пора наймасовіших шлюбів. Тому й казали: «Прийшла Пречиста — несе старостів нечиста, а як прийде Покрова — зареве дівка, як корова».
Покрова народила й чимало й інших прислів’їв:

По Покрові — то і по теплові.

Прийшла Покрова — всохла діброва.

Прийшла Покрова — сиди, чумаче, вдома.
Як відомо, після одруження дівчина була вже молодицею і мала покривати голову хусткою. Вже після посватання дівчині-нареченій покривали голову хусткою. Для дівчат Покрова - найбільше свято: у молоді починався сезон вечорниць, а у господарів - період весіль.
На Покрову упродовж всього дня спостерігали за погодою: якщо з Півдня дув низовий вітер, зима буде теплою, якщо дув вітер із Півночі - холодною, із Заходу - сніжною. Коли протягом дня вітер змінює напрямок, то й зима буде нестійкою. Якщо на Покрову листя з вишень не опало, зима буде теплою, і якщо сніг не випав, то його не буде і в листопаді.
Покрова Пресвятої Богородиці була одним з найголовніших свят запорізьких козаків, котрі будували багато однойменних храмів та шанували особливо ікони Покрови. В цей день у козаків відбувалися вибори нового отамана. Козаки вірили, що свята Покрова охороняє їх, а Пресвяту Богородицю вважали своєю заступницею і покровителькою. На Запоріжжі в козаків була церква святої Покрови.
Козаки вірили в силу Покрови Пресвятої Богородиці, тому щиро й урочисто відзначали це свято, що впродовж століть в Українi воно набуло ще й козацького змісту і отримало другу назву - Козацька Покрова. З недавніх пір свято Покрови в Україні відзначається ще й як день українського козацтва та День створення Української повстанської армії.

Науковий співробітник
ДІКЗ «Стародавній Володимир»
Орися Вознюк
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сай як незареєстрований користувач.
Ми рекомендуємо вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім’ям.
<
klio

28 жовтня 2013 21:29

Інформація по коментарю
  • Група: Посетители
  • ICQ: 120
  • Реєстрація: 28.10.2013
  • Статус: Користувач offline
  • Публікацій: 0
  • Коментарів: 3
Дуже цікава і пізнавальна стаття!Завдяки статті дізналася наскільки важливим було свято Покрови для наших предків.
Информація
Користувачі, які знаходяться у групі Гости, не можуть лишати коментарі до даної публікації.

Хмарка тегів

Архів новин

Листопад 2020 (3)
Жовтень 2020 (1)
Вересень 2020 (4)
Серпень 2020 (3)
Липень 2020 (4)
Червень 2020 (4)
^