dle 9.7 8DLE
 
Інформація по новині
  • Переглядів: 2275
  • Автор: orusia voznuk
  • Дата: 27-02-2014, 15:04
27-02-2014, 15:04

Графи Ходкевичі. Історія роду

Категорія: ---

Графи Ходкевичі. Історія родуПоходження роду Ходкевичів є предметом численних дискусій серед істориків. Більшість дослідників сходяться до думки, що Ходкевичі належать до родин Великого князівства Литовського. Першу відмінну від інших версій висунув польський геральдист кінця ХІХ – поч. ХХ ст. Адам Бонецький. Він звернув увагу на згадку в документі від 1436 року Ходку Юрійовича, а також лист князя Бєльського Івана до Григорія Ходкевича в 1567 році, в якому згадується, що Ходкевичі походять від київських бояр. Єдине дослідження у ХХ ст., що було спеціально присвячено походженню роду Ходкевичів належить польському історику Сигізмуду Радзимінському. Беручи до уваги гіпотезу Бонецького, Радзимінський звернув увагу на те, що в джерелах кінця XIV ст. зустрічаються згадки про людей, яких називали Ходка і при цьому взагалі не пов’язані з Ходкою Юрійовичем. Їх сини вже іменуються Ходковичами чи Ходкевичами.
Одним з найвідоміших представників цього роду був безумовно Григорій Ходкевич – магнат, литовський гетьман, воєначальник та відомий державний діяч. Був ревним противником Люблінської унії. На знак протесту проти об’єднання з Польщею в Річ Посполиту у 1569 році відмовився від усіх державних посад. Належав до православної віри. Збудував власну друкарню в Заблудові (нині місто в північно-східній Польщі), де було надруковано Учительське Євангеліє та Псалтир з часословом.
Ходкевичі володіли землями на території Волині, Чорнобиля, мали віллу у Львові, Білорусі (містечко Петриков Гомельської області). Достеменно не відомо чи володіли вони землями на території Володимирщини, адже їхнє родинне гніздечко було у Млинові. Спорудження палацу в Млинові пов'язане з іменем старости Жмудського Яна та його дружини Людвіки Ходкевичів. Місце закладення маєтку було вибрано дуже вдало над річкою Іквою, недалеко від Дубна, де часто відбувалися ярмарки та влаштовувалися пишні бали для заможних людей. Проектантом був придворний архітектор польського короля Станіслава Августа Є. Шрегер.
Після смерті Яна-Миколая Ходкевича та Марії Людвики Ржевуської єдиним спадкоємцем маєтків Ходкевичів стає син Олександр. Граф Олександр був досить високоосвіченою і багатогранною особистістю. Займався колекціонуванням та театральною критикою, був науковцем, хіміком, а ще сенатор-каштелян Польського королівства. Його авторству належать драми «Katow w Ulice», «Teana», «Werginia». Займався фармацією, мінералогією та хімічними дослідами.
Навколо палацу був закладений парк відомим садівником Діонісієм Маклером. Найбільшою окрасою парку була клумба з трояндами, яких налічувалося кілька десятків. Було прокладено кілька алей. Найбільш детальний опис парку й палацу зроблений у 1798 р. За цим описом, палац був довжиною 96 ліктів, а шириною 33, з готовим дахом.
В часи Першої світової війни протягом дев'яти місяців палац перебував у стані боїв. Велику резиденцію було знищено і розграбовано. До наших днів зберігся флігель (бічна прибудова до головної споруди, «крило» цієї споруди). У 1977 р. в приміщенні збереженого малого палацу засновано Млинівськй краєзнавчий музей.
На гроші Олександра Ходкевича був збудований костел але храм був підірваний у 1962 році за наказом атеїстичної радянської влади. Задля збереження графських коштовностей, їх вивезли частково до Кракова та Львова (на віллу Ходкевичів). У 1944 році декілька скринь цих коштовностей було вивезено до Варшави. Серед них — вироби з срібла, коштовна колекція з порцеляни Франції та Китаю, старовинні годинники, живопис. Частка майна з Млинова випадково збереглася і після 1946 р. передана до музеїв Львова. Родовід графів Ходкевичів існує і досі. Правда, живуть вони у Польщі та Бельгії. В Україну навідуються час від часу. Бувають у Млинові та Львові. Розповідають своїм дітям та онукам про свою рідну землю і переповідають історію свого шляхетного роду. Гордовиті скарби, велич та блиск графських коштовностей, так само як і звичайні відвідувачі можуть побачити лише у фондах музеїв. Але знатний і величний рід продовжує своє існування. І хто знає, може через кілька десятків років в історії Млинова знову постане їх величава та пишна резиденція.

Орися Вознюк,
науковий співробітник ДІКЗ "Стародавній Володимир"
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сай як незареєстрований користувач.
Ми рекомендуємо вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім’ям.
Информація
Користувачі, які знаходяться у групі Гости, не можуть лишати коментарі до даної публікації.

Хмарка тегів

Архів новин

Лютий 2020 (4)
Січень 2020 (4)
Грудень 2019 (6)
Листопад 2019 (3)
Жовтень 2019 (5)
Вересень 2019 (3)
^