dle 9.7 8DLE
 
Історико-культурний заповідник "Стародавній Володимир" » Казах зі званням Героя загинув на Волині в перші дні війни
Інформація по новині
  • Переглядів: 1176
  • Автор: orusia voznuk
  • Дата: 5-05-2015, 10:36
5-05-2015, 10:36

Казах зі званням Героя загинув на Волині в перші дні війни

Категорія: ---

Казах зі званням Героя загинув на Волині в перші дні війниСергій Гуденко - перший казах, який отримав високе звання Героя Радянського Союзу, в перші дні нападу Німеччини на Радянський Союз воював з нацистами на Волині. Саме тут він і загинув смертю хоробрих.

Про того, хто народився в далеких степах Казахстану, а спочиває вічним сном на українській землі - в рубриці «Волинь не забуває».

У Володимир-Волинський район 22 червня 1941 року німці вторглися в перші хвилини війни. Бійці Володимир-Волинського укріпрайону, не дивлячись на те, що більшість ДОТів ще була недобудована, захищалися мужньо.

Саме гарнізони ДОТів, які мали на озброєнні гармати та кулемети, влучно били по ворожих військах, наносячи їм втрати, та затримували блискавичний наступ. Гарнізони багатьох ДОТів чинили опір по кілька днів. Стійко та героїчно оборонявся ДОТ біля села Тростянка Володимир-Волинського району, яким командував казах, Герой Радянського Союзу, лейтенант Сергій Гуденко.
Кулеметник Сергій

Народився мужній воїн у 1915 році в селі Калдаман Мамлютського району Північно-Казахстанської області. Родина його була селянська, змоги навчатися не мав, а тому навіть не здобув початкову освіту. Хоча інші дані свідчать про те, що початкову школу Гуденко закінчив, а після неї почав працювати в колгоспі.
Казах зі званням Героя загинув на Волині в перші дні війни

До Червоної Армії був призваний у 1936 році. В її складі брав участь в боях за озеро Хасан під час радянсько-японського збройного конфлікту у 1938-39 роках. Воювали дві імперії за спірні території у Монголії. Основні бої точилися біля озера Хасан та річки Халкін-Гол.

Сергій Гуденко служив у 120 стрілецькому полку, що входив у склад Дальньосхідного фронту. Під час штурму Заозерної висоти 7 серпня 1938 року одним з перших прорвався на неї та встановив кулемет, створивши таким чином вогневу позицію. Японці почали інтенсивно обстрілювати висоту, в результаті чого навідник кулемета був вбитий, Гуденко отримав поранення, а кулемет зазнав пошкоджень.

Під шквалом куль Сергій Гуденко замінив кулемет і почав самостійно вести вогневу атаку по противнику, чим допоміг наступу піхотинців. І хоч був поранений та бойове завдання виконав з честю.

За героїзм та мужність Указом Президії Верховної Ради СРСР 25 жовтня 1938 року Сергію Гавриловичу Гуденку було присвоєно звання Героя Радянського Союзу з врученням ордена Леніна. Після того, як у 1939 році була затверджена медаль «Золота зірка», отримав і її під номером 87.

Він був першим казахом, який отримав звання Героя Радянського Союзу.
Подвиг лейтенанта Гуденка

У 1940 році Сергій Гуденко вступає до Київського піхотного училища. Разом з тим включається у громадську роботу, обирається депутатом Київської обласної ради. Восени цього ж року військове командування направило його у Володимир-Волинський укріпрайон командиром взводу 1-ої роти 19-го окремого кулеметного батальйону.

Уздовж кордону в 1939-1941 роках було побудовано шість укріпрайонів: Володимир-Волинський, Любомльський, Перемишлянський, Рава-Руський, Струмилівський і Чернівецький. Укріпрайон - це смуга місцевості, обладнана системою довготривалих і польових фортифікаційних споруд (ДОТів), підготовлена для тривалої оборони спеціально призначеними військами у взаємодії із загальновійськовими частинами і з'єднаннями. Вони мали прикрити основні стратегічні напрями і стримати ворога до підходу і розгортання основних сил Червоної Армії.

ДОТ, який кілька днів, у червні 1941 року, обороняв командир Сергій Гуденко, знаходився неподалік села Тростянка Володимир-Волинського району, але підкріплення він так і не дочекався, а всі його захисники - загинули.

У фондах Володимир-Волинського історичного музею збереглися спогади про цю героїчну оборону:

«У перші дні війни ворожа піхота розташувалася неподалік від ДОТу, що ним командував Гуденко. Десятки фашистів були знищені, але на їх місце приходили нові, і гарнізон з 8 осіб, яким керував Гуденко, був у скрутному становищі. Від ворожих куль їх захищали стіни із залізобетону, але й вирватися крізь них було неможливо. Один із гітлерівців пробрався на верх ДОТу і через витяжну трубу вкинув в середину в’язку гранат. Лейтенант загинув від вибуху гранат, його тіло знайшли на верхньому поверсі ДОТу. Через кілька днів фашисти наказали жителям села Тростянка захоронити загиблих. Коли з ДОТа винесли тіло Гуденка, фашист зняв з грудей нагороди і сказав: «Це був справжній солдат».

Поховали лейтенанта Сергія Гуденка на кладовищі у місті Устилуг.

Саме при в’їзді в Устилуг на одному із ДОТів, що вціліли до наших днів, є меморіальна дошка Сергію Гуденку, але, краєзнавці кажуть, що це не той ДОТ в якому загинув казах, обороняючи Волинь. Просто комусь спало на думку повісити меморіальну табличку на вцілілому, а не понищеному боями ДОТі.
Казах зі званням Героя загинув на Волині в перші дні війни


Ярослава Вознюк, Волинські новини
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сай як незареєстрований користувач.
Ми рекомендуємо вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім’ям.
Информація
Користувачі, які знаходяться у групі Гости, не можуть лишати коментарі до даної публікації.

Хмарка тегів

Архів новин

Листопад 2020 (3)
Жовтень 2020 (1)
Вересень 2020 (4)
Серпень 2020 (3)
Липень 2020 (4)
Червень 2020 (4)
^